Jak odbyć autentyczną 12-dniową podróż po Indiach

W programie: Taj Mahal, Delhi, Rajasthan

Oto kraj, który można opisać słowami: starożytny, niesamowity, ogromny, pełen kontrastów, z bogatą architekturą, historią, kulturą; zwariowany, głośny, dziwaczny, tłoczny… Każde z tych słów, na swój sposób, prawdziwie opisuje Indie.

Oto kraj prawdziwych, wyjątkowych podróżniczych doświadczeń, z dala od przetartych szlaków. Tak, chwilami możecie poczuć się przytłoczeni i sfrustrowani, jeśli wcześniej nie zaplanujecie właściwie Waszej podróży. Dlatego ja, tak samo jak inni blogerzy, zawsze namawiam do tego, by przed wyruszeniem w podróż do Indii przygotować plan podróży – choćby tylko w zarysie.

Jeśli wybieracie się do Indii po raz pierwszy, ciężko jest zdecydować, które miejsca odwiedzić i co na jakie atrakcje sie zdecydować, zwłaszcza gdy macie tylko 10-12 dni. Sama konieczność podjęcia trudnych decyzji może zniechęcać do podóży, bo Indie to ogromny i bardzo różnorodny.

Najlepiej zacząć zwiedzanie Indii od Złoetgo Trójkąta. Warto jednak dodać ze 2 inne miejsca, by Wasza podróż do Indii była naprawdę wyjątkowa. W tym poście przedstawiam przykład takiej podróży.

PROGRAM PODRÓŻY

Delhi (dzień 1), Agra (dzień 2), Jaipur (dni 3-4), Alsissar w Sekhawati (dni 5-6), powrót do Delhi i przejazd na lotnisko; popołudniowy lot do Varanasi; Varanasi (dni 7-8), w dniu 9 lot powrotny do Delhi, a stamtąd powrót do kraju, lub dalsze zwiedzanie Indii albo innego południowoazjatyckiego kraju.

Poniżej znajdziecie też wskazówki, jak sprawić, by Wasza podóż była jeszcze bardziej niezwykła, a doświadczenia bogatsze i bardziej autentyczne.

1. Zatrzymajcie się w prawdziwym pałacu.

Szczególnie polecam Jaipur i Alsisar, ponieważ tam możecie się zatrzymać w historycznych dworkach i prawdziwych pałacach. Niejednokrotnie za tą samą cenę możecie zatrzymać się w 4-gwiazdkowych hotelu, ale w tym regionie Rajastanu możecie spędzić noc w prawdziwym pałacu. Cena może się wahać od 100$ do 10.000$.

Ten program przewiduje dwa noclegi w tych pałacach, byście mogli doświadczyć prawdziwie królewskiego traktowania.

2. Odwiedź lokalny gwarny bazari i rynek z przyprawami.

W każdym mieście jest gwarny bazar, gdzie można kupić owoce, warzywa, przyprawy i mnóstwo innych towarów. To oczywiste, że wybierzecie się tam, by kupić owoce i warzywa, to znaczy: mozecie je tam kupić (pamiętajcie o tym, by bardzo dokładnie je umyć przed spożyciem), ale tak naprawdę wybierzcię się tam przede wszystkim po to, by zobaczyć miejsce tętniące życiem! Szalone, ale i niezwykłe. Daję Wam na to moje słowo.

Możecie także odwiedzić ciekawe miejsca, które dotąd oglądaliście tylko na pocztówka i w magazynach podróżniczych.

Dla przykładu: zawsze zabieram moich Prawdziwych Podróżników na bazar w Agrze, gdzie nie tylko mogą kupić owoce i warzywa, ale także zobaczyć fryzjerów, strzygących klientów w cieniu drzew, pucybutów, spotkać dzieci, które będą chciały zrobić sobie z nimi zdjęcia… To będzie naprawdę niezwykłe doświadzcenie.

3. Wybierzcie się na przejażdżkę rikszą i motorikszą (tuk tuk).

Przez większość czasu będziecie podróżowali komfortowo samochodem, ale koniecznie musicie choć na chwilę opuścić Waszą “strefę komfortu” i wybrac sie na przejażdżkę rikszą – szczególnie po zatłoczonych częściach miasta.

Zawsze się staram , by to doświadzcenie było częścią programu moich podróży do Indii. W czasie takiej przejażdżki poczujecie się, jakbyście brali udział w Podróżniczym Show – tak wiele rzeczy będzie się działo dookoła Was.

Zawsze zabieram moich Prawdziwych Podróżników do Starego Delhi na blisko godzinną przejażdżkę rikszą – w tym wąskimi uliczkami, pełnymi kolorowych sklepów, ludzi, a czasami nawet i krów.

4. Odwiedźcie hinduską, dżinijską lub sikhijską świątynię.

Zwiedzanie Indii nie będzie kompletne, jeśli nie dowiedzicie świątyń. Starożytny Hinduizm ma ponad 5000 lat! Tak – ponad 5000 lat i nie brak w Indiach starożytnych, ogramnych i wspaniałych hinduskich świątyń.

W tym programie zachęcam do odwiedzenia zupełnie nie-turystycznej świątyni Sikhów w Nowym Delhi – świątyni Bangla Sahib Gurudwara. Moi Prawdziwi Podróżnicy mają zawsze takie same wrażenia po odwiedzeniu tej świątyni: “To miejsce było wyjątkowe, panuje tam tak niesamowity spokój”. To jedna z moich ulubionych świątyń, a mnisi są tam niezwykle gościnni.

Możecie także odwiedzić tam gigantyczną kuchnię, która wydaje ok. 10.000-15.000 wegetariańskich posiłków dziennie – całkowicie ZA DARMO. Spotkacie tam wolontariuszy z różnych grup społecznych. Nie przegapcie tego doświadczenia.

Zachęcam także do odwiedzenia świątyni Birla w Jaipurze – stosunkowo nowej hinduskiej świątyni, zbudowanej z marmuru. Najlepeij odwiedzic ją o zachodzie słońca – w tym czasie odbywaja się tam wieczorne modlitwy.

5. Ciesz się drobiazgami i and interacting with locals.

Wiem, że wiele się mówi o bezpieczeństwie w Indiach i wielu turustów matwi się o swoje bezpieczeństwo. Dlatego powinniście zachowć ostrożność i poczytac nieco o tym, jak bezpiecznie podróżować po Indiach. Ale jednocześnie, pozostać otwartym i nie uprzedzać się niepotrzebnie.

Mieszkańcy będą Was nagabywać – całe rodziny, nastawione bardzo przyjaźnie, będą chciały zrobić sobie z Wami zdjęcia, ludzie będą też zadawali mnóstwo pytań… Możecie śmiało wdać się z nimi w rozmowę. I nie tylko odpowiedać na ich pytania, ale także zapytać o ich życie.

Zobaczycie, że cała sytuacja zmieni się z irytującej w zabawną, przyjacielską i wyjątkową. Spotkałem w moim życiu podróżniczki z UK, Hiszpanii i innych krajów, które podróżowały po Indiach samotnie przez pół roku (a nawet dłużej). Zakochały się w Indiach.

Zobaczycie, że ludzie w Indiach są bardzo przyjaźni i pomocni. Dajcie im drobny napiwek (nie zawsze jest to konieczne, ale ja zawsze daję napiwki biednym ludziom), a zobaczycie, że potrafią się Wam odwdzięczyć. To może być bardzo fajna przygoda.

6. Koniecznie musicie odwiedzić którąś z wiosek.

Wiele osób twierdzi, że odwiedzając którąś z wiosek, możecie zobaczyć prawdziwe Indie – całkowicie się z tym zgadzam i gorąco Was zachęcam do takich odwiedzin.

Wszystko, co tam napotkacie, będzie niezwykle fotogeniczne, a Wy poczujecie się jak podróżnik-fotoreporter. Jeśli Wasi przewodnicy będą naprawdę dobrzy w swoim fachu, wówczas będziecie mogli doświadczyć kilku niezwykłych spotkań z mieszkańcami.

Dobrzy przewodnicy zabiorą Was też do wnętzra chat ulepionych z błota – zobaczycie jak prosto i ubogo żyją wtam mieszkańcy wiosek. Nierzadko muszą przeżyć dzień za mniej niż 2$, ale ich życie nie wygląda jak życie w slumsach. Żyją bardzo prosto, ale prowadzą zdrowy tryb życia i są niezwykle gościnni.

7. Przepyszne jedzenie w Dhaba i innych małych jadłodajniach.

Jedzenie to bardzo ważna część życia w Indiach. Mamy tu mnóstwo różnych  (pewnie nawet ponad 1000), a każda z nich smakuje zupełnie inaczej niż te w krajach zachodu.

Zazwyczaj posiłki w przydrożnej jadłodajni Dhaba i w innych niewielkich jadłodajniach są najbardziej autentyczne i przepyszne. Ważna WSKAZÓWKA: Upewnijcie się, że miejsce, gdzie chcecie zamówieć jedzenie jest ruchliwe ma wielu klientów i nie zamawiajcie tam jedzenia wcześniej niż po 5-6 dniach pobytu w Indiach.

Zawsze zabieram moich Prawdziwych Podróżników do kuchni w takich miejscach, by mogli poczuć zapach przyrządzanych potraw i zobaczyć, jak są przyrządzane.

Go for elephant ride like a Maharaja.

Visit Varanasi and the Ganges.

So hope this was helpful and In my next blog post I will give you this same itinerary but a very detailed version.  I hope it will very useful in planning your first trip to India.

If you like this post, why not join other like-minded travelers group on Facebook.  Click below:

If you like this post, why not join other like-minded travelers group on Facebook. Click below: