Program 11-dniowej podróży do Indii

W programie: Taj Mahal, Delhi, Rajasthan

Indie to kraj prawdziwych, wyjątkowych podróżniczych doświadczeń, z dala od przetartych szlaków. Tak, chwilami możecie poczuć się przytłoczeni i sfrustrowani, jeśli wcześniej nie zaplanujecie właściwie Waszej podróży. Dlatego ja, tak samo jak inni blogerzy, zawsze namawiam do tego, by przed wyruszeniem w podróż do Indii przygotować plan podróży – choćby tylko w zarysie.

Jeśli wybieracie się do Indii po raz pierwszy, ciężko jest zdecydować, które miejsca odwiedzić i co na jakie atrakcje sie zdecydować, zwłaszcza gdy macie tylko 10-12 dni. Sama konieczność podjęcia trudnych decyzji może zniechęcać do podóży, bo Indie to ogromny i bardzo różnorodny.

Najlepiej zacząć zwiedzanie Indii od Złotego Trójkąta. Warto jednak dodać ze 2 inne miejsca, by Wasza podróż do Indii była naprawdę wyjątkowa.

Jak napisałem w zeszłym tygodniu – przedstawiam teraz propozycję 11-dniowego programu podróży (w tym 2 dni na przeloty do/z Indii). Jestem pewien, że przyda się on każdemu, kto będzie chciał wybrać się po raz pierwszy do Indii. A jeśli nie chcecie wybierać się tam na własna rękę, możecie dołączyć do naszej Niezwykłej i Prawdziwej Podróży w styczniu/lutym 2018.

DZIEŃ 1 – DELHI

Delhi to drugie co do wielkości (po Bombaju) miasto Indii, położone na północy kraju, nad rzeką Jamuną. Delhi to wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu panowania Wielkich Mogołów.

Przylot do Delhi. Program w tym dniu częściowo będzie uzależniony od tego, o której dotrzemy do Delhi (zależnie od połączenia lotniczego, z którego skorzystamy). Transfer z lotniska do hotelu, a tam powitanie w tradycyjny sposób – girlandami z kwiatów oraz powitalnym drinkiem. Zakwaterowanie i odpoczynek. Jeśli czas pozwoli – zwiedzanie Delhi.

Nocleg w Delhi

DZIEŃ 2 – DELHI / AGRA

Po śniadaniu, wybierzcie się na zwiedzanie Delhi (w tym zajrzyjcie pod budynek Parlamentu i odwiedźcie Bramę Indii. Stare Deli, to tłumy ludzi z różnych sfer społecznych, to gwarne bazary i wąskie uliczki. Odwiedźcie imponujący Czerwony Fort i meczet Jama Masjid, by poznać niezwyklą mugalską architekturę. Koniecznie też wybierzcie się na przejażdżkę rikszą po wąskich i szalonych ulicach Delhi.

Koniecznie wybierzcie się też na zakupy do którgeoś z licznych centrów handlowych Nowego Delhi, i sprawdźcie, czy potraficie się targować. Jeśli zostanie Wam trochę czasu, odwiedźcie też Centrum Pamięci Mahatmy Gandhiego.

Popołudniu przejazd do Agry. (ok. 3.5 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu.

Nocleg w Agrze

DZIEŃ 3 & 4 – AGRA / JAIPUR

Agra to XVII-wieczna stolica mogolskiego cesarstwa w Indiach, położona w stanie Uttar Pradesh, na południowym brzegu Jamuny, w miejscu, w którym przecinają się historyczne szlaki handlowe. Przez ponad 100 lat Agra była najwspanialszym miastem Indii. W mieście tym, będącym ośrodkiem kultu religijnego muzułmanów, znajduje się szereg zabytków kultury islamu. Wśród nich szczególnie warto odwiedzić osławiony Tadż Mahal oraz Czerwony Fort.

O wschodzie słońca odwiedźcie Taj Mahal – to będzie jeden z najniezwyklejszych wschodów słońca, jakie kiedykolwiek obejrzycie!

Taj Mahal to z pewnością najbardziej ekstrawagancki wyraz miłości, jaki kiedykolwiek powstał. Przy budowie pracowało przez 17 lat 20000 robotników. Szach Jahan zlecił budowę Taj Mahal jako mauzoleum dla swoej trzeciej żony, która zmarła w roku 1631. The Taj Mahal jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważane za jeden z Cudów Świata. Odwiedźcie także majestatyczny Czerwony Fort, z jego marmurowymi pawilonami.

Po śniadaniu przejazd do Jaipur, “Różowego Miasta” – po drodze zahaczcie o Fatehpur Sikri, XVI-wieczne miasto-widmo, zbudowane przez cesarza Akbara z czerwonego piaskowca.

Miasto-widmo, położone w stanie Uttar Pradesh. Założone w 1569 roku przez cesarza Akbara na miejscu wioski Sikri, miało być stolicą i, jak mówi legenda, wyrazem radości z narodzin męskiego potomka. Jednak po śmierci władcy miasto całkowicie opustoszało. Powodem był brak wody. Nie pomogły systemy nawadniające – ciągłe susze zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta.

Nocleg w Jaipur

Znany jako ‘Różowe Miasto’, Jaipur został “pokolorowany” na powitanie księcia Alberta, małżonka Królowej Wiktorii, w 1883 r. Miasto zostało założone w roku 1727 i jest podzielone na dziewięć prostokątnych sektorów. W mieście wciąż wyczuwalny jest klimat dawnych dni – czasów romansów i kawalerii. Koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę na grzbiecie słonia do fortu Amber, w którym koniecznie trzeba odwiedzić wspaniały Pałac Marmurowy, Świątynię Zwycięstwa oraz Korytarz Luster. Potem odwiedźcie Pałac Miejski, gdzie wciąż zamieszkuje maharadża.

DZIEŃ 5 & 6 – JAIPUR / ALSISSAR

Alsisar to małe miasteczko, położone w Rajastanie, w północno-zachodniej części dystryktu Jhunjhunu, otoczone suchymi terenami półpustynnymi. Temperatury w tym miejscu osiągają +48°C latem, by zimą spaść nieco poniżej zera. Alsisar jest słynne przede wszystkim ze względu na znajdujący się w nim pałac, rezydencje arystokracji radżpuckiej i kupców marwarskich (tzw. haweli) oraz cenotafy, czyli symboliczne grobowce, wznoszone w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a w epoce nowożytnej także w Indiach. Każdego roku mnóstwo turystów przybywa do Alsisar by podziwiać te niezwykłe budowle i oglądać freski, które pokrywają ściany haweli (region Śekhawati, w którym położone jest Alsisar, posiada największą kolekcję fresków na świecie!).

Po śniadaniu przejazd do Alsisar. W Alsissar zakwaterowanie w hotelu. Popołudniu wybierzcie sie na zwiedzanie miasta. Możecie tu odwiedzić, między innymi, wspaniałe dworki kupieckie, hinduskie świątynie i wspaniały for Alsisar Mahal.

Nocleg w Alsisar

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Alsissar. Odwiedźcie także lokalna wioskę.

DZIEŃ 7 & 8 – VARANASI

Po śniadaniu przejazd do Delhi (ok. 8-godzinna podróż z postojami – lokalnymi drogami, więc i widoki będą ciekawe) i przelot do Waranasi (o 19:40). Po przylocie zakwaterowanie w hotelu.

Waranasi (dawniej Benares, Kashi) to miasto w stanie Uttar Pradesh (liczy ponad 3,1 mln mieszkańców). Stanowi ono ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Miejsce znane jest z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges i palenia zwłok zmarłych na ghatach. Na obrzeżach Waranasi (ok. 13 kilometrów na wschód) mieści się Park Jeleni – miejsce pierwszego kazania Buddy skierowanego do pięciu ascetów.

Następnego dnia, po śniadaniu wybierzcie się na zwiedzanie Waranasi – rejs łodzią po Gangesie; zobaczycie, między innymi, słynne ghaty i będziecie mogli przyjrzeć się życiu mieszkańców na brzegach Gangesu; wybierzcie się też na przejażdżkę tuk tukiem (czyli autorikszą).

Wieczorem wybierzcie się na jeszcze jeden rejs łodzią i oglądanie rytuału Ganga Aarti.

Ganga Arti (Arati) to hinduistyczny rytuał, w którym światło lampy oliwnej, z knotami moczonymi w ghi lub kamforze jest ofiarowane bóstwu. Rytuał ten jest wykonywany ku czci bóstwa lub/i guru. Termin “arati” odnosi się również do pieśni śpiewanej podczas wykonywania tego rytuału. Oczyszcza się aurę bóstwa oraz guru z pomocą rytuału Pańćarti, gdzie używa się pięcioramiennej lampki z pięcioma knotami.

Nocleg w Varanasi

DZIEŃ 9 – DELHI

Lot powrotny do Delhi i powrót do kraju lub wylot do innego państwa południowej Azji.

If you like this post, why not join other like-minded travelers group on Facebook. Click below: