Manila – niezwykła metropolia

Manila, stolica Filipin, jest stolicą oraz największym miastem tego archipelagu. Jest to nowoczesne miasto, gdzie zobaczymy dzielnicę biznesową z hotelami, centrami handlowymi, osiedlami czy biurowcami. Jednak tuż obok znajdują się rozległe dzielnice biedy.

Hiszpanie podbili Filipiny w XVI wieku (stąd nazwa kraju, pochodząca od króla Hiszpanii Filipa II Habsburga), tworząc stolicę właśnie w Manili. Jedną z konsekwencji tego podboju jest religia. W Azji jedynym chrześcijańskim państwem są właśnie Filipiny, 90% mieszkańców to tego państwa to chrześcijanie.

Będąc w Manili warto zwiedzić starą część miasta – Intramuros, której dawne kamienne obwarowania zachowały się częściowo do dzisiaj. Stanowi ona najbardziej popularną atrakcję wśród turystów – na szczególną uwagę zasługuje Fort Santiago. Warto również udać się na któryś z filipińskich cmentarzy, który całkowicie różni się od tego, jakie my znamy w Polsce. Znajdujące się na cmentarzu krypty swoją wielkością przypominają niewielkie domy, w których znajdziemy kuchnię, bieżącą wodę, często również klimatyzację. Wyjaśnienie tego jest bardzo proste. Otóż dzień, w którym cała rodzina odwiedza cmentarz, jest często jedną z nielicznych okazji, kiedy wszyscy członkowie rodziny mogą się spotkać w jednym miejscu. Dlatego Filipińczycy każdą okazję chcą wykorzystać na wspólne spędzanie czasu.

Manila często traktowana jest przez podróżnych jedynie jako punkt wypadowy do dalszych wycieczek. Jednak jak znajdziemy czas, warto poznać to niezwykłe, fascynujące miasto.

Recent Posts