Mumbaj – jedno z największych miast na świecie

Mumbaj, przez większość z nas znany pod nazwą Bombaj, to jedno z największych miast świata. Położona na zachodnim brzegu Indii, na wyspie Salsette, metropolia zamieszkiwana jest przez około 17 milionów ludzi. Na położonej na Morzu Arabskim wyspie panuje klimat tropikalny.  W zależności od pory roku (występują jedynie dwie: wilgotna i sucha), temperatury mogą przekraczać 40°C lub spadać nawet do 10°C.

Wyspa ta zyskała miano gospodarczej stolicy Indii. Stało się tak głównie za sprawą przemysłu włókienniczego, który do niedawna przynosił największe zyski zaraz po rolnictwie. Obecnie w fazę rozwoju wkroczył przemysł techniczny i informatyczny i to właśnie specjaliści z tych dziedzin są poszukiwani. Bombaj to kolebka finansistów,w której siedziby mają największe korporacje, banki, mennica oraz giełda. Ważną część mumbajskiego rynku stanowi także kinematografia. Wszystkie podmioty wchodzące w skład przemysłu filmowego funkcjonują pod znaną na całym świecie nazwą –  Bollywood.

Widoczna różnorodność gospodarki miasta znacząco wpływa na jego atrakcyjność. Z roku na rok zwiększa się liczba mieszkańców. Pomimo stosunkowo wyższego poziomu życia niż na reszcie kontynentu, miasto boryka się z problemem przeludnienia. Ciekawe jest, że transport prywatny na wsypie praktycznie nie występuje. Spowodowane jest to znikomą ilością miejsc do parkowania. Mieszkańcy przemieszczają się za pomocą autobusów, pociągów oraz taksówek. Turyści znacznie częściej wybierają charakterystyczne autoriksze.

Mumbaj, znajdujący się liście światowego dziedzictwa UNESCO, to miasto o bogatej historii, widocznej na każdym kroku. Brama Indii, jaskinie słoniowe, Poczta Główna, Regal Cinema, świątynie Walkeśwary, kościół Mount Mary – to tylko nieliczne z zabytków, które warto zobaczyć. Przepiękna architektura i niepowtarzalny klimat tych miejsc są gwarancją niezapomnianej podróży. Natomiast kultura przepełniona barwami oraz aromatyczna kuchnia stanowią doskonałą strawę dla duszy i ciała.

Recent Posts